Sprawnie działający komputer to sprzęt, który jest przede wszystkim zadbany. Porządkowanie dysku, sprawdzanie go pod kątem wirusów i regularne oczyszczanie ze zbędnych aplikacji to czynności, o których nie warto zapominać. Czasami jednak przychodzi moment, w którym trzeba zadziałać nieco konkretniej.
Co to jest formatowanie dysku?
Przed wykonaniem tej czynności warto się dowiedzieć, co to formatowanie dysku. Najprościej mówiąc, jest procesem, który przygotowuje przestrzeń komputera do ponownego zapisu danych. Należy sobie jednak zdawać sprawę, co oznacza formatowanie dysku. Otóż jest to wymazanie wszystkich informacji, które aktualnie się na nim znajdują. Istotne więc, by ta czynność była wykonywana świadomie i tylko wtedy, gdy jest faktycznie niezbędna.
Jak sformatować dysk z systemem?
Jedną z prostszych dróg prowadzących do sformatowania dysku jest skorzystanie z eksploratora Windows. Jednak jak sformatować dysk systemowy? Należy pamiętać, że w przypadku formatowania dysku zawierającego system nie jest możliwe przeprowadzenie szybkiego formatowania, jak na innych dyskach na komputerze. Ponadto warto mieć na uwadze, że po takim działaniu konieczne będzie zainstalowanie nowego systemu, ponieważ aktualny zostanie usunięty wraz z pozostałymi, aktualnie zapisanymi na dysku danymi.
Pierwsza rzecz, jakiej potrzebujemy to dysk startowy, na którym znajduje się nasz system operacyjny. Może to być płyta CD, ale także inny nośnik. Umieszczamy go w naszym sprzęcie i ponownie uruchamiamy komputer. Jeśli instalator systemu Windows nie uruchomi się automatycznie, należy podczas uruchamiania komputera odpalić BIOS i tam wskazać, że to nośnik jest priorytetowym sprzętem do uruchomienia podczas włączania systemu.
Kolejny krok to uruchomienie konsoli w momencie, gdy na ekranie pojawi się okno instalatora. Pozwoli to na wybór konkretnej opcji instalacyjnej naszego systemu Windows. Podczas tego kroku musimy dokonać wyboru partycji, która ma być miejscem instalacji systemu. Po tej czynności potwierdzamy, że partycja ta ma zostać formatowana. Po zatwierdzeniu decyzji postępujemy według wyświetlanych kroków, w efekcie czego otrzymujemy zupełnie świeży dysk z nową instalacją systemu Windows.
Jeżeli jest to dla nas zbyt skomplikowane lub mamy wątpliwości co do kroków prowadzących do wyczyszczenia dysku systemowego, warto w tej sprawie zwrócić się do profesjonalistów.
Kiedy i dlaczego warto sformatować dysk?
Formatowanie dysku jest potrzebne przynajmniej w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest nabycie nowego sprzętu i potrzeba przygotowania dysków do codziennego użytkowania. Formatowanie nowego dysku to jednak z pierwszych czynności, jakie wykonuje się na nowym sprzęcie. Podczas formatowania można tworzyć nowe partycje, a więc przestrzenie dyskowe pozwalające na lepszą organizację zapisywanych na nich informacji. Kolejna sytuacja, w której formatowanie jest nieodzownym krokiem, jest zawirusowany dysk. Kiedy nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z zainfekowanym systemem, formatowanie staje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które pomoże na wymazanie z dysku wirusów, ale i wszystkich zapisanych na nim danych.
Następna sytuacja, w której jest to czynność niezbędna, to instalacja nowego systemu operacyjnego, czy też chęć odsprzedania sprzętu osobie trzeciej. Warto przy tym jednak pamiętać, że skuteczne formatowanie może być wykonane tylko dzięki odpowiednio zastosowanym programom.
Jakie są programy do formatowania dysku?
Na rynku istnieje wiele świetnych programów pozwalających na szybkie jednocześnie skuteczne wyczyszczenie danych z dysku. Wiedzą one, jak sformatować dysk, aby był gotowy na zapisanie na nim nowych danych. Do takich programów lub narzędzi niewątpliwie należą na przykład:
- EaseUS Partition Master,
- HP USB Disk Storage Format,
- Eksplorator plików systemu Windows.
Warto pamiętać, że tego typu programy służą nie tylko do formatowania, ale też do takich czynności, jak zmiany rozmiarów partycji, kopiowanie konwersji, czy też szybki zmian formatów dysków. Zawsze warto korzystać z możliwie najlepszych narzędzi tego typu.